Lanz
D2016
Farm tractor · 1955–1960 · 20 hp
LanzD2016
The Lanz D2016 is a farm tractor manufactured from 1955 to 1960. It features a Lanz engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 137.7 ci (2.3 L) |
| Bore | 5.12 in (130 mm) |
| Stroke | 6.69 in (170 mm) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Manufacturer | Lanz |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Weight
| Weight | 3,300 lbs (1,496 kg) |
|---|