Lanz
D1706
Farm tractor · 1952–1955 · 17 hp
LanzD1706
The Lanz D1706 is a farm tractor manufactured from 1952 to 1955. It features a Lanz engine. The transmission is a gear type with 16 forward and 8 reverse.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Rated | 17 hp (12.7 kW) |
| Manufacturer | Lanz |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | John Deere Powershift |
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch | wet multiple disc 330mm |
| Shift Mechanism | Power shuttle shifting |
| Oil Capacity | 64.7 qts (61.2 L) |
| Oil Type | SAE90 |