Lanz
200
Farm tractor · 1966–1968 · 25 hp
Lanz200
The Lanz 200 is a farm tractor manufactured from 1966 to 1968. It features a 25 hp engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 82.4 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 3.5 in (89 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 5.3 qts (5 L) |
| Coolant Capacity | 6.6 qts (6.2 L) |
| Manufacturer | John Deere |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 122.8 in (311 cm) |
|---|---|
| Width | 60 in (152 cm) |
| Height | 56.5 in (143 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193 cm) |
| Ground Clearance | 15.4 in (39 cm) |
| Front Tread | 49 in (124 cm) |
| Rear Tread | 48 in (121 cm) |
Weight
| Weight | 3,255 lbs (1,476 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-28 |
Steering
| Type | manual |
|---|