Lanz
D2539
Farm tractor · 1937–1954 · 53 hp
LanzD2539
The Lanz D2539 is a farm tractor manufactured from 1937 to 1954. It features a Lanz 10.3L 1-cyl diesel engine, and 2WD drive. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Overview
Production
| Manufacture Location | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
|---|
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 628.5 ci (10.3 L) |
| Bore | 8.86 in (225 mm) |
| Bore Stroke | 8.858x10.24 in (225 x 260 mm) |
| Stroke | 10.24 in (260 mm) |
| Power | 53.9 hp (40.2 kW) |
| Rated | 750 RPM |
| Manufacturer | Lanz |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |