Lanz
D1506
Farm tractor · 1938–1944 · 53 hp
LanzD1506
The Lanz D1506 is a farm tractor manufactured from 1938 to 1944. It features a Lanz engine.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 628.5 ci (10.3 L) |
| Bore | 8.86 in (225 mm) |
| Stroke | 10.24 in (260 mm) |
| Power Gross | 53.9 hp (40.2 kW) |
| Power Rated | 53.9 hp (40.2 kW) |
| Manufacturer | Lanz |
| Rated | 750 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |