Branson
2205h
Farm tractor · 2020–Present · 21 hp
Branson2205h
The Branson 2205h is a farm tractor manufactured starting in 2020. It features a Yanmar 3TNM74F engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNM74F |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 60.6 ci (1 L) |
| Bore | 2.91 in (74 mm) |
| Stroke | 3.03 in (77 mm) |
| Power Gross | 21.5 hp (16 kW) |
| Power PTO | 15.1 hp (11.3 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 3,200 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Hydraulics
| Pump Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
| Steering Flow | 2.1 gpm (7.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,100 lbs (498 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 94.2 in (239 cm) |
|---|---|
| Width | 44.5 in (113 cm) |
| Height Rops | 86.6 in (219 cm) |
| Wheelbase | 53.1 in (134 cm) |
| Ground Clearance | 8.3 in (21 cm) |
Weight
| Weight | 1,433 lbs (650 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x8.50-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12.00-12 |
| Front Industrial | 18x8.50-10 |
| Rear Industrial | 26x12.00-12 |
Fuel
| Capacity | 6.6 gal (25 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Branson BH90 Backhoe
| Backhoe Model | Branson BH90 Backhoe |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.