Branson
3510h
Farm tractor · 2005–2015 · 35 hp
Branson3510h
The Branson 3510h is a farm tractor manufactured from 2005 to 2015. It features a Kukje A1700 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Kukje A1700 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 104.6 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
Hydraulics
| Total Flow | 11.6 gpm (43.9 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,756 lbs (1,250 kg) |
Dimensions
| Length | 122 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 55.2 in (140 cm) |
| Height Rops | 93.4 in (237 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 44 in (111 cm) |
| Rear Tread | 42 in (106 cm) |
Weight
| Weight | 3,478 lbs (1,577 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 9.8 gal (37.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | canopy optional |
|---|