Branson
3520CX
Farm tractor · 2016–2020 · 35 hp
Branson3520CX
The Branson 3520CX is a farm tractor manufactured from 2016 to 2020. It features a Kukje A1700N2 engine, and power steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kukje A1700N2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 104.6 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 29 hp (21.6 kW) |
| Air Cleaner | dry dual element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.9 gpm (33.7 lpm) |
|---|---|
| Steering Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,306 lbs (1,499 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 130.6 in (331 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 93 in (236 cm) |
| Wheelbase | 70.9 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 13.1 in (33 cm) |
| Front Tread | 50.5 in (128 cm) |
| Rear Tread | 43.6 in (110 cm) |
Weight
| Weight | 4,442 lbs (2,014 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7x16, 9.5x16, 9.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4x24, 12.4x28, 14.9x24 |
| Front Industrial | 28x8.50-15, 10x16.5, 12x16.5 |
| Rear Industrial | 43x16-20, 420/70x24, 16.9x24 |
Fuel
| Capacity | 12 gal (45.4 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 91.2 in (231 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Branson BH760 Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.