Branson
3620H
Farm tractor · 2021–Present · 35 hp
Branson3620H
The Branson 3620H is a farm tractor manufactured starting in 2021. It features a Kukje engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (4-range).
Engine
| Engine | Kukje |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 104.5 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 29.6 hp (22.1 kW) |
| Air Cleaner | dual dry |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (4-range) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 13.7 gpm (51.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 127.4 in (323 cm) |
|---|---|
| Width | 64.9 in (164 cm) |
| Height Rops | 98.4 in (249 cm) |
| Wheelbase | 71.1 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 15.5 in (39 cm) |
Weight
| Weight | 3,714 lbs (1,684 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
| Front Industrial | 10-16.5 |
| Rear Industrial | 420/70-24 |
Fuel
| Capacity | 11.8 gal (44.7 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Backhoe Model | Branson BH250 Backhoe |
|---|