Branson
3110i
Farm tractor · 2008–2018 · 31 hp
Branson3110i
The Branson 3110i is a farm tractor manufactured from 2008 to 2018. It features a 31 hp engine, and ROPS steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 95.32 ci (1.6 L) |
| Power Gross | 31 hp (23.1 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four synchronized gears in each of three ranges plus synchronized shuttle. |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|---|
| Total Flow | 8.4 gpm (31.8 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,140 lbs (970 kg) |
Dimensions
| Length | 119 in (302 cm) |
|---|---|
| Width | 55 in (139 cm) |
| Height Rops | 95 in (241 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 44.6 in (113 cm) |
| Rear Tread | 42.5 in (107 cm) |
Weight
| Weight | 3,735 lbs (1,694 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|
Cab
| Cab | canopy optional, soft cab optional |
|---|