Branson
3520R
Farm tractor · 2011–2021 · 35 hp
Branson3520R
The Branson 3520R is a farm tractor manufactured from 2011 to 2021. It features a Kukje A1700N2-R engine, and two-post foldable steering. The transmission is a syncro shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kukje A1700N2-R |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 104.6 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Compression Ratio | 21.3 |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 29 hp (21.6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | syncro shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed syncro shuttle |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.9 gpm (33.7 lpm) |
| Steering Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/790 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,306 lbs (1,499 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 130 in (330 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height | 97.9 in (248 cm) |
| Wheelbase | 70.9 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 12.7 in (32 cm) |
| Front Tread | 50.5 in (128 cm) |
| Rear Tread | 43.6 in (110 cm) |
Weight
| Weight | 4,053 lbs (1,838 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4x28 |
| Front Industrial | 10-16.5 |
| Rear Industrial | 420/70-24 |
Fuel
| Capacity | 9.3 gal (35.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|
Attachments
Branson BL25S loaderBranson 2500X loaderBackhoe
| Digging Depth | 90 in (228 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Branson BH76C Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.