Branson
3510i
Farm tractor · 2005–2015 · 35 hp
Branson3510i
The Branson 3510i is a farm tractor manufactured from 2005 to 2015. It features a Kukje A1700 engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kukje A1700 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 104.6 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Compression Ratio | 21.3 |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Valves | 2 |
|---|---|
| Total Flow | 8.4 gpm (31.8 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,140 lbs (970 kg) |
Dimensions
| Length | 119 in (302 cm) |
|---|---|
| Width | 55 in (139 cm) |
| Height Rops | 95 in (241 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
| Front Tread | 44.6 in (113 cm) |
| Rear Tread | 42.5 in (107 cm) |
Weight
| Weight | 3,756 lbs (1,703 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 11 gal (41.6 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional canopy |
|---|