Branson
3515R
Farm tractor · 2015–2023 · 35 hp
Branson3515R
The Branson 3515R is a farm tractor manufactured from 2015 to 2023. It features a Kukje A1700N4 engine, and two-post folding steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kukje A1700N4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 104.6 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 22 hp (16.4 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier 4 |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.7 gpm (32.9 lpm) |
|---|---|
| Steering Flow | 4.7 gpm (17.8 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,306 lbs (1,499 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 118 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 57 in (144 cm) |
| Height Rops | 94 in (238 cm) |
| Wheelbase | 65.8 in (167 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30 cm) |
Weight
| Weight | 3,014 lbs (1,367 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4x24 |
| Front Industrial | 28x8.50-15 |
| Rear Industrial | 43x16-20 |
Fuel
| Capacity | 7 gal (26.5 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.