Branson
3520
Farm tractor · 2002–2004 · 35 hp
Branson3520
The Branson 3520 is a farm tractor manufactured from 2002 to 2004. It features a Kukje 3T90L-ATC engine, and ROPS steering. The transmission is a synchronized shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kukje 3T90L-ATC |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 109.5 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.54 in (90 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Compression Ratio | 21 |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchronized shuttle |
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 129.7 in (329 cm) |
|---|---|
| Width | 60 in (152 cm) |
| Height Rops | 86.4 in (219 cm) |
| Wheelbase | 68.8 in (174 cm) |
| Ground Clearance | 12.2 in (30 cm) |
| Front Tread | 48.8 in (123 cm) |
| Rear Tread | 82.7 in (210 cm) |
Weight
| Weight | 3,624 lbs (1,643 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|