Branson
2800
Farm tractor · 2007–2017 · 28 hp
Branson2800
The Branson 2800 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2017. It features a 28 hp engine, and ROPS steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Cylinders | 3 |
|---|---|
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 67.1 ci (1.1 L) |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power PTO | 25 hp (18.6 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Total Flow | 8.3 gpm (31.4 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 119.3 in (303 cm) |
|---|---|
| Width | 44.3 in (112 cm) |
| Height Rops | 87.2 in (221 cm) |
| Wheelbase | 59.1 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 13.7 in (34 cm) |
| Front Tread | 33.6 in (85 cm) |
| Rear Tread | 34.6 in (87 cm) |
Weight
| Weight | 2,023 lbs (917 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Industrial | 12x8.5-12 |
|---|---|
| Rear Industrial | 12-16.5 |
Fuel
| Capacity | 6.07 gal (23 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.