Branson
2505h
Farm tractor · 2020–Present · 24 hp
Branson2505h
The Branson 2505h is a farm tractor manufactured starting in 2020. It features a Yanmar 3TNV80F engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (2-range).
Engine
| Engine | Yanmar 3TNV80F |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 77.3 ci (1.3 L) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 3.31 in (84 mm) |
| Power Gross | 24.6 hp (18.3 kW) |
| Power PTO | 18.8 hp (14 kW) |
| Fuel System | indirect injection |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 3,000 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 4.2 gpm (15.9 lpm) |
| Total Flow | 7 gpm (26.5 lpm) |
| Steering Flow | 2.8 gpm (10.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Mid Type | 2000 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,214 lbs (550 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 100.5 in (255 cm) |
|---|---|
| Width | 45.8 in (116 cm) |
| Height Rops | 91.3 in (231 cm) |
| Wheelbase | 57.5 in (146 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24 cm) |
Weight
| Weight | 1,638 lbs (742 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-16 |
| Front Industrial | 23x8.50-12 |
| Rear Industrial | 12-16.5 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckBranson BL95S loaderBranson BL95SL loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Branson BH95 Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.