Branson
2515
Farm tractor · 2020–Present · 24 hp
Branson2515
The Branson 2515 is a farm tractor manufactured starting in 2020. It features a Kukje A1700N6 engine, and two-post folding steering. The transmission is a sync shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kukje A1700N6 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 104.6 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power Gross | 24 hp (17.9 kW) |
| Power PTO | 21 hp (15.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,100 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed sync shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 7.5 gpm (28.4 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 11.5 gpm (43.5 lpm) |
| Steering Flow | 4 gpm (15.1 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,306 lbs (1,499 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 120.9 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 56.3 in (143 cm) |
| Height Rops | 104 in (264 cm) |
| Wheelbase | 65.7 in (166 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
Weight
gear
| Weight | 2,989 lbs (1,355 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 2,969 lbs (1,346 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
| Front Industrial | 28x8.50-15 |
| Rear Industrial | 43x16.00-20 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 92 in (233 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Branson BH150 Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.