Branson
3520H
Farm tractor · 2014–2021 · 35 hp
Branson3520H
The Branson 3520H is a farm tractor manufactured from 2014 to 2021. It features a Kukje A1700N2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Kukje A1700N2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 104.6 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Power PTO | 29 hp (21.6 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
| Available Options | hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.9 gpm (33.7 lpm) |
|---|---|
| Steering Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,306 lbs (1,499 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 130 in (330 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height Rops | 98 in (248 cm) |
| Wheelbase | 70.9 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 12.7 in (32 cm) |
Weight
| Weight | 4,053 lbs (1,838 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.5x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4x28 |
| Front Industrial | 10x16.5 |
| Rear Industrial | 420/70x24 |
Fuel
| Capacity | 9.3 gal (35.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
Front-end loaderBackhoe
| Digging Depth | 91.2 in (231 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Branson BH760 Backhoe |
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.