Branson
2400
Farm tractor · 2007–2017 · 24 hp
Branson2400
The Branson 2400 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2017. It features a Kukje A1100N2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kukje A1100N2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 71.7 ci (1.2 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.23 in (82 mm) |
| Power Gross | 24 hp (17.9 kW) |
| Power PTO | 22 hp (16.4 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
|---|---|
| Total Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
| Steering Flow | 3.4 gpm (12.9 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 119.3 in (303 cm) |
|---|---|
| Width | 44.3 in (112 cm) |
| Height Rops | 87.2 in (221 cm) |
| Wheelbase | 59.1 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 13.7 in (34 cm) |
| Front Tread | 33.6 in (85 cm) |
| Rear Tread | 34.6 in (87 cm) |
Weight
gear
| Weight | 1,958 lbs (888 kg) |
|---|
hydro
| Weight | 2,023 lbs (917 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Industrial | 12x8.5-12 |
|---|---|
| Rear Industrial | 12-16.5 |
Fuel
| Capacity | 6.07 gal (23 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.