Hinomoto
C142
Farm tractor · 1980–1985 · 17 hp
HinomotoC142
The Hinomoto C142 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1985. It features a Toyosha CS86 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha CS86 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 52.8 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.76 in (70 mm) |
| Stroke | 2.95 in (75 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.3 qts (2.2 L) |
| Coolant Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 82.7 in (210 cm) |
|---|---|
| Width | 40.8 in (103 cm) |
| Height | 47.2 in (119 cm) |
| Wheelbase | 50.8 in (129 cm) |
| Front Tread | 32.3 in (82 cm) |
| Rear Tread | 32.9 in (83 cm) |
Weight
| Operating | 1,263 lbs (572 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.50-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-16 |
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|