Hinomoto
E154
Farm tractor · 1979–1982 · 16 hp
HinomotoE154
The Hinomoto E154 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Toyosha S100 engine, and four-wheel drive drive. It weighs 1,890 lbs (857 kg).
Overview
| Manufacture Location | Japan |
|---|
Engine
| Engine | Toyosha S100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61 ci (1 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
Dimensions
| Length | 94 in (238 cm) |
|---|---|
| Width | 47 in (119 cm) |
Weight
| Weight | 1,890 lbs (857 kg) |
|---|