Hinomoto
E2002
Farm tractor · 1982–1992 · 20 hp
HinomotoE2002
The Hinomoto E2002 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1992. It features a Toyosha MS135 engine. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Toyosha MS135 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 82.38 ci (1.4 L) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Manufacturer | Toyosha |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|
Dimensions
| Length | 98 in (248 cm) |
|---|---|
| Width | 48 in (121 cm) |
| Height | 73 in (185 cm) |
Weight
| Weight | 2,033 lbs (922 kg) |
|---|