Hinomoto
E150
Farm tractor · 1979–1982 · 15 hp
HinomotoE150
The Hinomoto E150 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Toyosha S-88 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha S-88 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.07 ci (0.9 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Rated | 15 hp (11.2 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.4 qts (3.2 L) |
| Coolant Capacity | 4.2 qts (4 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 15.9 qts (15 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.2 gpm (19.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,031 lbs (467 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 93.9 in (238 cm) |
|---|---|
| Width | 39.2 in (99 cm) |
| Height | 49.6 in (125 cm) |
| Wheelbase | 51.2 in (130 cm) |
| Front Tread | 31.8 in (80 cm) |
| Rear Tread | 32.3 in (82 cm) |
Weight
| Weight | 1,608 lbs (729 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 7-20 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|