Hinomoto
E184
Farm tractor · 1979–1982 · 17 hp
HinomotoE184
The Hinomoto E184 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Toyosha S107 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha S107 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 65.3 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.46 in (88 mm) |
| Power PTO | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed, 12-speed |
Dimensions
| Length | 94 in (238 cm) |
|---|---|
| Width | 47 in (119 cm) |
Weight
| Weight | 2,061 lbs (934 kg) |
|---|