Hinomoto
E16
Farm tractor · 1977–1979 · 15 hp
HinomotoE16
The Hinomoto E16 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1979. It features a Toyosha S110 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha S110 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 67.31 ci (1.1 L) |
| Power Gross | 15.8 hp (11.8 kW) |
| Power Rated | 15.8 hp (11.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 547/875/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 93 in (236 cm) |
|---|---|
| Width | 45 in (114 cm) |
| Height | 50 in (127 cm) |
| Ground Clearance | 11.4 in (28 cm) |
Weight
| Weight | 1,760 lbs (798 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24, 7-24 |
Steering
| Type | manual |
|---|