Hinomoto
E152
Farm tractor · 1979–1982 · 16 hp
HinomotoE152
The Hinomoto E152 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Toyosha S100 engine. It weighs 1,606 lbs (728 kg).
Engine
| Engine | Toyosha S100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.07 ci (0.9 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Power PTO | 15 hp (11.2 kW) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,300 RPM |
Dimensions
| Length | 94 in (238 cm) |
|---|---|
| Width | 47 in (119 cm) |
Weight
| Weight | 1,606 lbs (728 kg) |
|---|