Hinomoto
E204
Farm tractor · 1979–1982 · 19 hp
HinomotoE204
The Hinomoto E204 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Toyosha CS112 engine. It weighs 2,066 lbs (937 kg).
Engine
| Engine | Toyosha CS112 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.7 ci (1.1 L) |
| Bore | 2.95 in (75 mm) |
| Stroke | 3.35 in (85 mm) |
| Power Gross | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Power Rated | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Power PTO | 18 hp (13.4 kW) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 6-speed |
Dimensions
| Length | 108 in (274 cm) |
|---|---|
| Width | 48 in (121 cm) |
| Height | 73 in (185 cm) |
Weight
| Weight | 2,066 lbs (937 kg) |
|---|