Hinomoto
E2004
Farm tractor · 1982–1992 · 20 hp
HinomotoE2004
The Hinomoto E2004 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1992. It features a Toyosha MS135 engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha MS135 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 82.38 ci (1.4 L) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Manufacturer | Toyosha |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Dimensions
| Length | 98 in (248 cm) |
|---|---|
| Width | 48 in (121 cm) |
| Height | 73 in (185 cm) |
Weight
| Weight | 2,215 lbs (1,004 kg) |
|---|