Hinomoto
CB-4S
Farm tractor
HinomotoCB-4S
The Hinomoto CB-4S is a farm tractor. It features a Toyosha TE-80 engine. The transmission is a gear type with 4 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha TE-80 |
|---|---|
| Fuel Type | kerosene |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23 ci (0.4 L) |
| Bore | 3.15 in (80 mm) |
| Stroke | 2.95 in (75 mm) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Toyosha |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 2 reverse |
| Available Options | 4-speed gear |
Attachments
Hinomoto Backhoe
| Digging Depth | 84 in (213 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Hinomoto Backhoe |