Hinomoto
C174
Farm tractor · 1980–1985 · 19 hp
HinomotoC174
The Hinomoto C174 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1985. It features a Toyosha CS100 engine, and manual steering. The transmission is a synchronized type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha CS100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.27 ci (1 L) |
| Bore | 2.87 in (73 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Power Gross | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Power Net | 17.8 hp (13.3 kW) |
| Power PTO | 14.8 hp (11 kW) |
| Torque Peak | 40.5 lb-ft (54.9 Nm) |
| Torque Peak | 1,800 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2.3 qts (2.2 L) |
| Coolant Capacity | 3.2 qts (3 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchronized |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 18 qts (17 L) |
| Available Options | 9-speed synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 82.7 in (210 cm) |
|---|---|
| Width | 40.75 in (103 cm) |
| Height | 47.2 in (119 cm) |
| Wheelbase | 50.8 in (129 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
Weight
| Weight | 1,600 lbs (725 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00-18 |
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|