Hinomoto
E1802
Farm tractor · 1982–1992 · 18 hp
HinomotoE1802
The Hinomoto E1802 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1992. It features a Toyosha CS112 engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha CS112 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 68.35 ci (1.1 L) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Toyosha |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 92 in (233 cm) |
|---|---|
| Width | 43 in (109 cm) |
| Height | 72 in (182 cm) |
Weight
| Weight | 1,767 lbs (801 kg) |
|---|