Hinomoto
E14
Farm tractor · 1977–1979 · 13 hp
HinomotoE14
The Hinomoto E14 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1979. It features a Toyosha S88 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha S88 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.07 ci (0.9 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Power Gross | 13.8 hp (10.3 kW) |
| Power Rated | 13.8 hp (10.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
PTO
| Rear Type | 547/875/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 87.2 in (221 cm) |
|---|---|
| Width | 40.9 in (103 cm) |
| Height | 46.7 in (118 cm) |
| Ground Clearance | 10.7 in (27 cm) |
Weight
| Weight | 1,650 lbs (748 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.50-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-18 |