Hinomoto
E180
Farm tractor · 1979–1982 · 19 hp
HinomotoE180
The Hinomoto E180 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Toyosha S-107 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha S-107 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 65.3 ci (1.1 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.46 in (88 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Power Rated | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 3.4 qts (3.2 L) |
| Coolant Capacity | 4.2 qts (4 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 16.9 qts (16 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.2 gpm (19.7 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,240 lbs (562 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 104.3 in (264 cm) |
|---|---|
| Width | 43.7 in (110 cm) |
| Height | 54.3 in (137 cm) |
| Wheelbase | 54.9 in (139 cm) |
| Front Tread | 38 in (96 cm) |
| Rear Tread | 36.2 in (91 cm) |
Weight
| Weight | 1,827 lbs (828 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3/8-24 |
Fuel
| Capacity | 6.5 gal (24.6 L) |
|---|