Hinomoto
E2304
Farm tractor · 1982–1992 · 22 hp
HinomotoE2304
The Hinomoto E2304 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1992. It features a Toyosha MS142 engine. It weighs 2,253 lbs (1,021 kg).
Engine
| Engine | Toyosha MS142 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 86.96 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.32 in (84 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Power Rated | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.7 qts (3.5 L) |
| Coolant Capacity | 4.5 qts (4.3 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 23.3 qts (22.1 L) |
| Available Options | 12-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 100 in (254 cm) |
|---|---|
| Width | 48 in (121 cm) |
| Height | 74 in (187 cm) |
| Ground Clearance | 12.2 in (30 cm) |
Weight
| Weight | 2,253 lbs (1,021 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|