Hinomoto
E232
Farm tractor · 1979–1982 · 23 hp
HinomotoE232
The Hinomoto E232 is a farm tractor manufactured from 1979 to 1982. It features a Toyosha P125 engine. It uses a gear transmission.
Engine
| Engine | Toyosha P125 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 76.28 ci (1.3 L) |
| Power Gross | 23 hp (17.2 kW) |
| Power Rated | 23 hp (17.2 kW) |
| Manufacturer | Toyosha |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|
Weight
| Weight | 2,134 lbs (967 kg) |
|---|