Hinomoto
E2602
Farm tractor · 1982–1992 · 26 hp
HinomotoE2602
The Hinomoto E2602 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1992. It features a Toyosha 3S139 engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha 3S139 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85.1 ci (1.4 L) |
| Power Gross | 26 hp (19.4 kW) |
| Power Rated | 26 hp (19.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 206-545c |
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Oil Type | SAE140 |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | JIS1 |
|---|
Dimensions
| Length | 105 in (266 cm) |
|---|---|
| Width | 48 in (121 cm) |
| Height | 72 in (182 cm) |
Weight
| Weight | 2,578 lbs (1,169 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|