Hinomoto
E2804
Farm tractor · 1982–1992 · 35 hp
HinomotoE2804
The Hinomoto E2804 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1992. It features a Toyosha 3S150 engine, and manual steering. The transmission is a synchromesh type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha 3S150 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 91.4 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.39 in (86 mm) |
| Stroke | 3.39 in (86 mm) |
| Compression Ratio | 23 |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 4.2 qts (4 L) |
| Coolant Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 29.6 qts (28 L) |
| Available Options | 12-speed synchromesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
PTO
| Rear Type | transmission |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 111.2 in (282 cm) |
|---|---|
| Width | 57.1 in (145 cm) |
| Height | 58.7 in (149 cm) |
| Wheelbase | 66.7 in (169 cm) |
| Front Tread | 47.2 in (119 cm) |
| Rear Tread | 43.1 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 3,109 lbs (1,410 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|