Hinomoto
HB-501
Farm tractor · 1972–1977 · 17 hp
HinomotoHB-501
The Hinomoto HB-501 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1977. It features a Toyosha TE-150 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha TE-150 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 38.4 ci (0.6 L) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed gear |
Dimensions
| Length | 145.1 in (368 cm) |
|---|---|
| Width | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 2,315 lbs (1,050 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
Hinomoto Backhoe
| Digging Depth | 84 in (213 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Hinomoto Backhoe |