Hinomoto
MB-1100
Farm tractor · 13 hp
HinomotoMB-1100
The Hinomoto MB-1100 is a farm tractor. It features a Toyosha TE-110 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Toyosha TE-110 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 43.3 ci (0.7 L) |
| Power Gross | 13 hp (9.7 kW) |
| Power PTO | 10.9 hp (8.1 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Toyosha |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 882 lbs (400 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 72.8 in (184 cm) |
|---|---|
| Width | 37.4 in (94 cm) |
| Height | 46.1 in (117 cm) |
| Wheelbase | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 904 lbs (410 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-9 |
|---|---|
| Rear Ag | 7-14 |
Steering
| Type | manual |
|---|