Hinomoto
NX220
Farm tractor · 1993–1995 · 21 hp
HinomotoNX220
The Hinomoto NX220 is a farm tractor manufactured from 1993 to 1995. It features a Kubota D1463 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kubota D1463 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 21.7 hp (16.2 kW) |
| Power Rated | 21.7 hp (16.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed gear, 16-speed power shift |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 118.3 in (300 cm) |
|---|---|
| Width | 51.2 in (130 cm) |
| Height Cab | 77.6 in (197 cm) |
| Height Rops | 77 in (195 cm) |
| Wheelbase | 62.4 in (158 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Rear Tread | 39.8 in (101 cm) |
Weight
cab
| Weight | 2,745 lbs (1,245 kg) |
|---|
rops
| Weight | 2,414 lbs (1,094 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-22 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|