Lanz
D2816
Farm tractor · 1955–1960 · 28 hp
LanzD2816
The Lanz D2816 is a farm tractor manufactured from 1955 to 1960. It features a Lanz engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 159.6 ci (2.6 L) |
| Bore | 5.51 in (140 mm) |
| Stroke | 6.69 in (170 mm) |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power Rated | 28 hp (20.9 kW) |
| Manufacturer | Lanz |
| Rated | 1,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-36, 11-28 |
Steering
| Type | manual |
|---|