Lanz
D3507
Farm tractor · 1937–1942 · 19 hp
LanzD3507
The Lanz D3507 is a farm tractor manufactured from 1937 to 1942. It features a Lanz engine. The transmission is a gear type with 6 forward.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 286.8 ci (4.7 L) |
| Bore | 6.69 in (170 mm) |
| Stroke | 8.27 in (210 mm) |
| Power Gross | 19.6 hp (14.6 kW) |
| Power Rated | 19.6 hp (14.6 kW) |
| Manufacturer | Lanz |
| Rated | 760 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward |
| Available Options | 6-speed |