Lanz
D4016
Farm tractor · 1957–1960 · 40 hp
LanzD4016
The Lanz D4016 is a farm tractor manufactured from 1957 to 1960. It features a Lanz engine, and two-wheel drive drive.
Overview
| Manufacture Location | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
|---|
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 257.5 ci (4.2 L) |
| Bore | 6.3 in (160 mm) |
| Stroke | 8.27 in (210 mm) |
| Power | 40 hp (29.8 kW) |
| Manufacturer | Lanz |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|