Lanz
D9531
Farm tractor · 1935–1955 · 44 hp
LanzD9531
The Lanz D9531 is a farm tractor manufactured from 1935 to 1955. It features a Lanz engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 628.5 ci (10.3 L) |
| Bore | 8.86 in (225 mm) |
| Stroke | 10.24 in (260 mm) |
| Power Gross | 44.1 hp (32.9 kW) |
| Power Rated | 44.1 hp (32.9 kW) |
| Manufacturer | Lanz |
| Rated | 630 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Dimensions
| Length | 129.9 in (329 cm) |
|---|---|
| Height | 88.6 in (225 cm) |
| Wheelbase | 77.8 in (197 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24 cm) |
| Front Tread | 53.4 in (135 cm) |
| Rear Tread | 66.5 in (168 cm) |
Weight
| Weight | 8,444 lbs (3,830 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.00-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 10.50-24 |
Fuel
| Capacity | 23.8 gal (90.1 L) |
|---|