Lanz
D9539
Farm tractor · 1935–1955 · 44 hp
LanzD9539
The Lanz D9539 is a farm tractor manufactured from 1935 to 1955. It features a Lanz 10.3L 1-cyl diesel engine, and two-wheel drive drive. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | standard-tread |
|---|---|
| Series | D95 Series |
| Manufacture Location | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
Mechanical
| Cab | standard |
|---|
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 23.8 gal (90.1 L) |
|---|
Other
| Variant D9500 | 3-speed |
|---|---|
| Variant D9506 | 6-speed |
| Variant D9511 | combination model for road and field use, front-axle springs |
| Variant D9531 | high-speed road model |
| Variant D9539 | high-speed road model with solid cab |
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 628.5 ci (10.3 L) |
| Bore | 8.86 in (225 mm) |
| Bore Stroke | 8.858x10.24 in (225 x 260 mm) |
| Stroke | 10.24 in (260 mm) |
| Power | 44.1 hp (32.9 kW) |
| Rated | 630 RPM |
| Manufacturer | Lanz |
Dimensions
| Length | 129.9 in (329 cm) |
|---|---|
| Height | 88.6 in (225 cm) |
| Wheelbase | 77.8 in (197 cm) |
| Ground Clearance | 9.5 in (24 cm) |
| Front Tread | 53.4 in (135 cm) |
| Rear Tread | 66.5 in (168 cm) |
| Weight | 8,444 lbs (3,830 kg) |
| Tires Ag Front | 7.00-20 |
| Tires Ag Rear | 10.50-24 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |