Lanz
HR4
Farm tractor · 1928–1929 · 28 hp
LanzHR4
The Lanz HR4 is a farm tractor manufactured from 1928 to 1929. It features a Lanz engine. The transmission is a gear type with 3 forward and reverse.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | oil |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid (thermosyphon)-cooled |
| Displacement | 628.5 ci (10.3 L) |
| Bore | 8.86 in (225 mm) |
| Stroke | 10.24 in (260 mm) |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power Rated | 28 hp (20.9 kW) |
| Manufacturer | Lanz |
| Rated | 500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and reverse |
| Available Options | 3-speed |