Lanz
HR5
Farm tractor · 1929–1935 · 30 hp
LanzHR5
The Lanz HR5 is a farm tractor manufactured from 1929 to 1935. It features a Lanz engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | oil |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 628.5 ci (10.3 L) |
| Bore | 8.86 in (225 mm) |
| Stroke | 10.24 in (260 mm) |
| Power Gross | 30 hp (22.4 kW) |
| Power Rated | 30 hp (22.4 kW) |
| Oil Capacity | 9 qts (8.5 L) |
| Manufacturer | Lanz |
| Rated | 540 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 126 in (320 cm) |
|---|---|
| Width | 76.6 in (194 cm) |
| Height | 88.2 in (224 cm) |
| Wheelbase | 73.4 in (186 cm) |
Weight
| Weight | 5,688 lbs (2,580 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 900x150 |
|---|---|
| Rear Ag | 1150x300 |
Fuel
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|