Lanz
HR6
Farm tractor · 1929–1935 · 38 hp
LanzHR6
The Lanz HR6 is a farm tractor manufactured from 1929 to 1935. It features a Lanz engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Lanz |
|---|---|
| Fuel Type | oil |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 628.5 ci (10.3 L) |
| Bore | 8.86 in (225 mm) |
| Stroke | 10.24 in (260 mm) |
| Power Gross | 38 hp (28.3 kW) |
| Power Rated | 38 hp (28.3 kW) |
| Manufacturer | Lanz |
| Rated | 630 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed |