McCormick-Deering
10-20 TracTracTor
Farm tractor · 1928–1931 · 22 hp
McCormick-Deering10-20 TracTracTor
The McCormick-Deering 10-20 TracTracTor is a farm tractor manufactured from 1928 to 1931. It features a 22 hp engine. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Fuel Type | kerosene |
|---|---|
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 283.7 ci (4.6 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Belt | 20 hp (14.9 kW) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Rated | 1,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |