McCormick-Deering
A554
Farm tractor · 1962–1967 · 57 hp
McCormick-DeeringA554
The McCormick-Deering A554 is a farm tractor manufactured from 1962 to 1967. It features a International Harvester AD-264 engine.
Engine
| Engine | International Harvester AD-264 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 264 ci (4.3 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5.25 in (133 mm) |
| Power Gross | 57 hp (42.5 kW) |
| Manufacturer | International Harvester |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
|---|---|
| Available Options | 5-speed |